Voleybol

SU ZENGİNİYİZ SUYA TEMAS ETTİK

Her fırsatta dile getiriliyor ama sonunda su zengini Kahramanmaraş suya temas ediyor.

SU ZENGİNİYİZ SUYA TEMAS ETTİK

Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün üstün gayretleri ile Kılavuzlu Barajı Su Havzası üzerine kurulan ‘Su Sporları Merkezi’nin inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı merkezin Temmuz ayında hizmete gireceğini söyledi.

Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün hummalı çalışmaları sonucunda şehrin hizmetine kazandırılan ‘Su Sporları Merkezi’nin yapımında sona doğru yaklaşıldı. Kahramanmaraş medyası ile birlikte merkezi yerinde inceleyen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı, Kahramanmaraş’ın önemli bir spor hizmetine daha kavuştuğunu anlattı. Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe’nin ve Büyükşehir Belediyesinin önemli katkıları ile Kılavuzlu Barajı Su Havzası’na yapılan tesisin şehre sosyal ve kültürel çok önemli katkılar sağlayacağını aktaran Kabakcı, emeği geçenlere teşekkür etti.

İl Müdürlüğü olarak bu hizmeti şehre kazandırmak için uzun bir süredir mücadele verdiklerini aktaran Kabakcı, bu yönde bakanlığın ve Kahramanmaraşlı yöneticilerin büyük katkısının olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıl Mersin’de düzenlenen Akdeniz Olimpiyatlarında kullanılan ekipmanın tamamını Kahramanmaraş’a getirdiklerini aktaran Kabakcı, bunun da tesisin maliyetini düşürdüğünü dile getirdi. Bu kazanımların şehrin sporuna ve sosyal aktivitelerine çok önemli katkı yaptığını vurgulayan Kabakcı, incelemeler sonunda yaptığı konuşmasını şu satır başları altında sürdürdü:

“BU TESİS KAHRAMANMARAŞ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR TESİS OLACAK”

“Şehrimizde yapımı tamamlanmak üzere olan su sporları merkezinin artık son aşamasına geldik. Gerçekten kurumumuz adına gurur duyulacak bir çalışma oldu. Bu çalışmalarından dolayı, milletvekillerimize, büyükşehir belediye başkanımıza ve Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Gerçekten zorlu bir süreçten geçtik. Orman Genel Müdürlüğü’müzden Klavuzlu Bölgesi’ndeki 14 dönümlük arazi tahsisi gerçekleştikten sonra, su sporları merkezinin hangi alana yapılacağı konusunda karar çıktıktan sonra, 6 yıllık süreçte de gerekli tadilat alanları gerçekleştikten sonra ortaya çıktı. Yaklaşık 7-8 aydan bu yana da yol çalışmalarıyla uğraşıyorduk. Klavuzlu Baraj Gövdesi’nin oradan yeni bir yol açıldı. Akabinde su sporları merkezi için proje çalışmaları başladı. Binanın içindeki ihale çalışmaları başladı. Bina içinde ihale çalışmaları başladı. Binada temmuz ayı içerisinde bitecek. Biz bu süre zarfında İl Müdürlüğü’müz olarak Mersin’de yapılan Akdeniz Oyunları’nda kullanılan iskele ve dubaları bizzat yerine giderek tespit ettik. Teknik Elemanlarımızca bunları ilimize getirdik. Bu tesis Kahramanmaraş için çok önemli bir tesis olacak. Bu malzemelerin taşıma işlemine geçtik. Bunları ilimize getirerek Kahramanmaraş için gerçekten önemli bir tesis olacak bu merkeze dubaların taşıma işlemine geçtik. Yaklaşık 23 tırla ilimize getirerek önce bu dubaların teknik elemanlarımızca iyileştirilmesi çalışanlarımızla gerçekleşti. Dubaları tırlara yükleyerek dubaları su sporları merkezine taşıdık.”

“KAHRAMANMARAŞ’IN BÜYÜKŞEHİR OLMASI SEBEBİYLE YAPILMAYAN SPOR KALMASIN İSTİYORUZ”

“Sosyal tesis olarak kullanılacak alanda bulunuyor. Aynı zamanda ödül iskelesi, kano iskelesi ve kürek iskelesi olarak bitme üzere olan iskelelerimizin çalışmaları devam ediyor. Tahmin ediyoruz ki temmuz-ağustos aylarında da çok güzel bir su sporları merkezi ortaya çıkacak. Buradaki bizim esas amacımız Kahramanmaraş’ın büyükşehir olması sebebiyle yapılmayan spor kalmasın istiyoruz. Barajlar şehri olarak kabul ettiğimiz Kahramanmaraş’ta olimpik spor merkezi olarak kabul edilen kano ve kürek vb. sporların yapılabilmesi bizim asli görevlerimizdendir. Onu yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şehrimiz bunu hak ediyor. Bu başarı içinde teknik elemanlarımızı, antrenörlerimizi burada konuşlandıracağız. İnşallah Kahramanmaraş’ta çocuklarımıza kanoda, kürekte, yelkende bu sporlarla buluşturacağız. Şehrimize, gençliğimize ve tüm herkese hayırlı olmasını diliyorum.”

“BU TESİSİN SPOR TURİZMİNE DE FAYDA SAĞLAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

“Toplamdaki yollarıyla, binasıyla, malzemeleriyle 2 buçuk 3 milyon liraya mal olmuş bir tesis olarak ortaya çıkıyor. Tabi peyderpey bu alanlar desteklenecek. Bu zamana kadar buraya yapılmış bir yol bile yoktu. Bu yol çalışmamız bile 8 ay sürdü. Yol açılınca da biz tesisimizi açmaya çalıştık. Bu yüzden bizim topyekûn bir çalışma ortamı oluşturmamız gerekiyor. Suyla çevrili olan ilimizin bu alanda nasıl değerlendirilebilirliği önemliydi. Spor turizmi açısından bu bölgenin çok güzel hizmet vereceğini düşünüyorum.”

“NEZİH BİR TESİSİ ŞEHRİMİZE KAZANDIRDIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM”

“Bu sistem Mersin Limanı’na bir milyon TL’ye kurulmuştu. Biz tabi ki duba alacaktık ama o da bir araştırmaydı. Yerinde gördükten sonra Mersin’den Bakanlığımız aracılığı ile talep ettik. Mersin Limanı’ndan bu dubaları kaldırması da zordu. Yaklaşık 40 gün boyunca buna çalıştık. Tırlarla, vinçlerle anlaşmalar yaparak bunları getirebildik. Bakım, onarım çalışmalarının ardından nezih bir tesisi şehrimize kazandırdığımızı düşünüyorum. Esas tesisimiz kayık tesisi olacak. Hem orada sporcularımız antrenman yapabilecekler. Hem orada soyunma odası ve sosyal tesiste o alanda bulunuyor.”

“KAHRAMANMARAŞ’TA BU SPOR DALLARINDA DA YETENEKLİ ÇOCUKLARIN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

“Biz tabi ki sporcu konusunda bilinçli ve işini bilen antrenörlerle hareket etmek istiyoruz. Bu kano antrenörü olarak bir antrenörle görüşmekteyiz. Aynı zamanda da malzeme alacağız. Kano malzemeleri ve kürek malzemelerinin alınması gerekiyor. Kanoyu çalıştıracak antrenörümüzün de bazı ön çalışmaları var. Temmuz sonunda ağustos ayında burada çalışmaları başlatmak istiyoruz. Kahramanmaraş’ta bu spor dallarında da yetenekli çocukların olduğunu düşünüyorum. Kahramanmaraş’ta malumunuz Çim Hokeyinde düne kadar kimsenin pek bilgisi yoktu. Çim hokeyi takımımız kurulduktan sonra Türkiye Şampiyonu oldu. Bugün yarı final müsabakasına çıkacak. Akabinde Eskrim branşından kimsenin haberi yoktu. Eskrim branşında da birinci çıktı. Atıcılıktaki başarılarımızı herkes biliyor. Müthiş bir ivme yakalandı. Kano ve kürekte de Kahramanmaraş’ın çok büyük başarılar yakalayacağını düşünüyorum.”

Haber: Cebrail SARI