Güreş
Giriş Tarihi : 27-10-2014 17:41   Güncelleme : 27-10-2014 17:41

Hafta içi kravatlı hafta sonu kıspetli

Hafta içi Kahramanmaraş Spor İl Müdürlüğü'nde Şube Müdürlüğü yapan Alabacak hafta sonları kispetini giyip er meydanına çıkıyor. Fatih Sultan Mehmet Alabacak er meydanlarının tecrübeli isimlerinden? 38 yaşındaki sporcu iyi bir pehlivan olmasının yanında eski bir öğretmen ve spor yöneticisi. Hafta içi Kahramanmaraş Spor İl Müdürlüğü'nde Şube Müdürlüğü yapan Alabacak hafta sonları kispetini giyip er meydanına çıkıyor.

Hafta içi kravatlı hafta sonu kıspetli

Fatih Sultan Mehmet Alabacak er meydanlarının tecrübeli isimlerinden? 38 yaşındaki sporcu iyi bir pehlivan olmasının yanında eski bir öğretmen ve spor yöneticisi. Hafta içi Kahramanmaraş Spor İl Müdürlüğü'nde Şube Müdürlüğü yapan Alabacak hafta sonları kispetini giyip er meydanına çıkıyor.

Yağlı güreşin temel taşlarından biri usta-çırak ilişkisi? Er meydanlarında 'Usta' olmak kolay bir şey değil. Tecrübenin yanında bu tecrübeleri aktaracak azim, sabır ve yetenek de gerekli. Türk yağlı güreşinin 'usta'larından biri de Fatih Sultan Mehmet Alabacak. Aralıksız 17 yıl öğretmenliğinin ardından şu sıralar Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde Şube Müdürlüğü görevini yürüten, altın kemerli ve altın madalyalı birçok öğrencisi bulunan Alabacak'ın geldiği konum yeteneklerinin de bir göstergesi aslında?

Baba ve dede pehlivan

Anadolu'da bir ailede bir pehlivan olunca erkek çocukların da pehlivan olması kaçınılmaz gibi? İşte Fatih Sultan Mehmet Alabacak'ın er meydanlarındaki başarı öyküsünün başlangıcının vesilesi de aynı. 1976 yılında Kahramanmaraş'ta doğan Alabacak, karakucak pehlivanları olan dedesi ve babasının teşvikleriyle güreşe başladı. Önce bölge ardından Türkiye çapında gelen başarıların ardından genç Fatih'in de kaderi bir bakıma çizilmiş oldu ve üniversite eğitimini Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Meslek Yüksek Okulu'nda okumak için Ankara'nın yolunu tuttu.

Yağlı güreşle tanışması Ankara'da

Gerisini kendisinden dinleyelim: '1993 yılında Gazi Üniversitesi'ne girdim, 97'de mezun oldum. Bu süre içinde Ankara Büyükşehir Belediye sporda minder güreşi kariyerime devam ettim ve yıldızlar ve gençler kategorisinde Türkiye 3. Elde ettim. 97 den sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübüne geçtim 98 yılında büyükler Türkiye 2.oldum. Kariyerimde dönüm noktalarından biri Ankarada üniversite okurken, Kırkpınar Başpehlivanı Vedat Ergin'le ve başaltı pehlivanı ustam Ahmet Özak ile tanışmam oldu. Onun yönlendirmesiyle yağlı güreşe başladım.'

Fazla Kahramanmaraşlı pehlivanın olmadığı Kırkpınar çayırlarında atletik özellikleri, azmi ve tekniğiyle kısa sürede dikkat çeken Alabacak birçok kez dereceye girerken 2010'da büyük ortada birinci oldu ve halen mücadele ettiği başaltı kategorisine yükseldi.

Başpehlivan Yeşil Yeşil'in ustası

Alabacak'ın çalıştırdığı ve şampiyon yaptığı isimlerin listesi oldukça uzun. Listenin başında 2009 ve 2010 yılında Kırpınar başpehlivanı olan Mehmet Yeşil Yeşil var. Minderdeki derecelerinden dolayı direkt başpehlivanlığa alınan Yeşil, sakatlığı nedeniyle geldiği İstanbul'da Alabacak'la tanıştı. İkili 2008-2009 kışını İstanbul'da çalışarak geçirirken okulların kapanmasının ardından Yeşil'in memleketi Antalya'nın yolunu tuttu. Sonrasındaki başarı hikayesi malum?

Öğrencileri arasında kimler yok ki...

Alabacak şu sıralar ise 2004, 2007, 2008 yılları başpehlivanı olan Recep Kara ile çalışmalarını sürdürüyor. Gençler Avrupa ve Dünya Şampiyonu büyükler Avrupa 2. Dünya 3. Cenk İldem, Dünya İkincisi Müslüm Baştürk, Avrupa şampiyonu İlyas Demir , Üniversiteler Arası Dünya İkincisi Kansu İldem, Yıldızlar Avrupa İkincisi, Gençler Dünya Üçüncüsü Muhammed Demir, Gençler Avrupa Dünya İkincisi, Büyükler Avrupa Üçüncüsü, Akdeniz Olimpiyatları Şampiyonu Soner Demirtaş, Gençler Avrupa İkincisi İsmail Koçarslan, Yıldızlar Dünya Üçüncüsü Volkan Asan, Yıldızlar Dünya İkincisi Oğuzhan Sarısoy Yıldızlar Avrupa İkincisi Batuhan Bozkurt, Yıldızlar Avrupa Üçüncüsü Batuhan Koyuncu, Yıldızlar Avrupa İkincisi Ali Nail Tüfenk, Akdeniz oyunları şampiyonu Ömer Kemaloğlu öğrencilerinden...

Önce mesai sonra antrenman

Peki hem yöneticilik hem de pehlivanlık nasıl yürüyor? Alabacak artık alışmış: 'Saat 17.00-18.00 gibi mesaim bitiyor. Akşam yemeğine kadar antrenmanlarımı yapıyorum. Bazen koşuyorum bazen de Türkiye Olimpiyat Hazırlama Merkezi'ndeki sporcularla idman yapıyorum. Hafta sonu da müsabakalara katılıyorum.'

Aynı zamanda jimnastik antrenörü de olan Fatih Sultan Mehmet Alabacak, 'Çeşitli branşlarda birçok sporcu yetiştirdim. 100'den fazla öğrencim şu anda öğretmen oldu. Şu anda Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde Şube Müdürü olarak çalışmalarıma devam ediyorum. Amacım, Allah ömür verdiği sürece bilgi ve birikimlerimi kullanarak, her branş ve kademede Türk sporuna hizmet vermek' dedi.

YENİ ŞAFAK - ÖZEL