Voleybol
Giriş Tarihi : 26-09-2013 22:07   Güncelleme : 26-09-2013 22:07

PTT 1. LİG KULÜPLERİNE BÜYÜK DESTEK

PTT 1. Lig'deki 19 takıma tüm sezon boyunca mağlubiyete 40 bin, beraberliğe 50 bin, iç saha galibiyetine 60 bin ve deplasmanda galibiyetine 70 bin lira destek verilecek.

PTT 1. LİG KULÜPLERİNE BÜYÜK DESTEK

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor Toto Teşkilatı yetkilileri ile PTT 1. Lig takımlarının başkan ve yöneticileriyle bir araya geldi.

Ankara'daki bakanlık binasında gerçekleştirilen toplantının ardından açıklamada bulunan Kılıç, kulüp temsilcileri ile bir durum değerlendirmesi yaptıklarını belirterek, "Kulüplerimizin, önceki sezonlarda olduğu gibi mali talepleri var. Bu talepler üzerinde değerlendirmeler yaptık" diye konuştu.

PTT 1. Lig'deki gelişimin, Spor Toto Süper Lig'deki gelişimin öncüsü olduğunu ifade eden Kılıç, şöyle devam etti: "Pek çoğunun çok kuvvetli alt yapıları var. Bu takımlarımızın desteklenmesi, yaşaması, ayakta kalması Türk futbolu açısından çok gerekli. Takımlarımız bulundukları il ve ilçelerde spora tutunmanın en önemli aracı durumundalar. Takımların kendi aralarında oluşturdukları bir gönül birliği var. Biz de bu birliği tüzel kişilik kabul ettik ve dertlerini dinledik."

Bakan Kılıç, PTT 1. Lig'deki 19 takıma, mağlubiyet halinde 40 bin, beraberlikte 50 bin, kendi evlerinde alacakları galibiyetlerde 60 bin ve deplasmanda alınan galibiyetlerde 70 bin lira olmak üzere, tüm sezon boyunca destek verme kararı aldıklarını vurgulayarak, "Mağlubiyetlerde bile destek vermekteki gerekçemiz, takımlarımızın deplasmana giderken göze almak zorunda oldukları maliyetlerdir. Bunlara ortak olmayı bir gereklilik olarak gördük. Ayrıca 2013-2014 sezonu için kulüp başı 300 bin lira şort ve forma reklamı katkısında bulunacağız. Kulüplerimiz reklam alanlarını verebilecekleri özel sektör firmaları bulabilirlerse, o reklam alanından çıkmaya hazır olduğumuzu da beyan ettik. Burada aslolan Türk sporunun futbol başta olmak üzere özel sektör gelir kaynaklarını kuvvetlendirmektir" şeklinde konuştu.

"Konuyla ilgili bir adım da TFF'den geldi" diyen Kılıç, "Geçen sezon PTT 1. Lig takımlarına 150 bin lira deplasman yardımı yapılmaktaydı. Bu rakam 2013-2014 sezonu için 250 bin liraya çıkarıldı. Böylece bugün PTT 1. Lig'e 10 milyon liralık bir kaynak paketi oluşturmuş olduk. Ligde yer alan takımlara bulundudukları il ve ilçelerde Türk sporuna yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Aralarında altyapıya büyük önem veren takımlar var, onlara ayrıca teşekkür ediyorum. 18 kişilik kadrolarının büyük çoğunluğu, kendi alt yapılarından gelen takımlara ise çok ama çok teşekkür ediyorum. Gelinmesi gereken seviye bu" ifadelerini kullandı.