Voleybol
Giriş Tarihi : 10-10-2014 18:19   Güncelleme : 10-10-2014 18:19

SERDAR BURSALI'NIN YENİ YAZISI

Geçtiğimiz sezonu büyük bir hezimet ve yıkım ile geride bırakan Kahramanmaraşspor’da tansiyon bir türlü düşmüyor. Takıma destek olunması ve sabır gösterilmesi şart.

SERDAR BURSALI'NIN YENİ YAZISI

Son iki sezon elde edilen şampiyonluklar sonrası PTT 1. Lige yükselen Kahramanmaraşspor’da taraftarların büyük hayalleri vardı. Yönetimin beklentileri karşılayamaması ve takıma yeterli transfer yapamaması bununla birlikte elinde ki en iyi oyuncuları kaybetmesi ligde alınan hezimetin de kaçınılmaz olduğunu gösterdi. Sürekli yaprak dökülmesi ve bitmek tükenmek bilmeyen maddi krizler. Ve bir süre sonra ise takımın deplasmana bile gidemeyecek kadar rezil bir hale gelmesi. Her şeye rağmen taraftarların takımlarına can siper hane destek vermesi de geçtiğimiz sezona damgasını vurdu. Artık herkesin tek bir dileği vardı. Herkes takımın bir an önce Ferudun Kolat’ın elinden kurtulmasını ve takımı Kahramanmaraşlı birinin alması için gece gündüz dua eder hale gelmişti. Daha fazla detaya girmeye gerek yok. Odaklanmamız gereken konu öncesi bir hatırlatma yapmak istedim. Sonuç itibari ile Kahramanmaraşlı iş adamı Fatih Mehmet Ceyhan takımı devir aldı ve kısa bir sürede transferi bitirerek takımı Nevşehir’e kampa götürdü. Sadece 1 hafta içerisinde lige bile çıkamaz denilen Kahramanmaraşspor’da peşinatlar ödendi. Personeller geri döndü. Ödemeler yapılıyor ve kazan kaynıyordu. Takım Nevşehir kampında toplanmıştı ve takıma yeni yeni isimler ekleniyordu. İlk defa 17 Kahramanmaraşlı oyuncu kampa davet edilmişti. Kampta iki Kahramanmaraşlı oyuncu 3. Lige transfer yaptı ve yönetim çocukların önü açılsın diye evraklarını vererek oyuncuları yolcu etti. Şimdi ise altyapı için yollar açıldı ve 9 kategoride Kahramanmaraşspor altyapı çalışmasına başladı. Kutlu doğumlar sancılı olur. Elimdekini kaybetmemek için sahip çıkılması lazım.

Kısa bir zamanda takım toplandı ama oyuncular birbirlerini tanımıyordu ve zamana ihtiyaç vardı. Geçtiğimiz sezon karşısında muhatap bulamayan taraftar olanca tepkiyi hocaya başladı ve Orhan Şerit öfkenin odağında ki isim oldu. Peş peşe alınan ağır yenilgiler ve daha da fazlası. Yeni sezona Orhan Şerit ile devam edilmesi tepkiyle karşılandı. Buna rağmen Orhan Şerit’in savunması netti “Geçtiğimiz sezon takımı kim çalıştırsa çalıştırsın ligde kalamazdık. Elimizdeki oyuncular gitti. Yeterli transfer yapamadık ve kulüpte sorunların ardı arkası kesilmiyordu. Ben hocalık yapamadım” diyordu. Çokta haksız sayılmazdı bu savunma. En nihayetinde geçen sezon kim olursa olsun bu takımı kurtaramazdı. Bunu herkes açık bir dille ifade ediyor. Geçtiğimiz sezon yaşanan sancıları görerek neden bu kadar sabırsızız?

Geçtiğimiz sezondan biriken tepki sezonun ilk maçında Ankaragücü’ne kaybedilen maç sonrası yeniden hortladı ve taraftarlar tepkilerini arttırarak devam etti. Sonrasında Göztepe ve Gümüşhane mağlubiyeti arada Bingöl kupa galibiyeti ile herkes bir nefes aldı. Ama o maçta da takım geriye düştüğünde Bingöl diye bağıranlar rakibi alkışlayanlar vardı. Gerçek taraftarlar sahip çıktı ve takımı sahada yücelterek canlandırdı. Ardından Kırklareli deplasmanında gelen ilk 3 puan ve Nazilli Belediyespor maçında yine mağlubiyet ve bitmek bilmeyen öfke yani yine aynı manzara. Arkasından Gölbaşında elde edilen farklı galibiyet ve bayrama moralle girildi. Bu arada tribünlerin bilet fiyatlarına tepkisi de yönetimle arada duvar oldu. Yönetimin tavrı netti. Ücretsiz bilet asla verilmeyecek ve bilet fiyatlarında indirime gidilmeyecekti. Edeler Grubu ve Asiler Grubu yönetime tepkilerini göstermeye devam etti. Tepkiler ortaktı yönetim bilet fiyatlarını düşürmeli ve taraftar gruplarının önünü açmalı denildi. Ama bir taraftar da maddi sorunları bitirmek için desteksiz ayakta kalmaya çalışan bir takım var. Yani masraf çok ama yönetimden başka takıma sahip çıkan yok. Kulüp her maç kendi kasasından stadyum ve maç masrafları için ödeme yapıyor. Masrafların ardı arkası kesilmiyor. Haliyle bilet fiyatları de yönetimin kendi kasasından daha az zarar etmesini önlüyor. Yönetim tavır değiştirmeyince de Edeler Grubu geçtiğimiz sezonda yaptığı gibi taraftarlar kendi biletlerini alsın dedi. Asiler Grubu ise biletlerin pahalı olduğunu üyelerinin maddi durumlarının olmadığı için bilet talep etti. Yönetim ise bilet konusunda taviz vermeyeceğini açıkladı. Yani orta da bütün sorunların iki kaynağı var. Birincisi Teknik ekibe olan tepki diğeri ise bilet tepkisi. Arada zararı gören ise tabiî ki Kahramanmaraşspor.

Takımın içinde bulunduğu ortam kırılgan ve hassas yani bu durumda bütün anlaşmazlıkların bir kenara bırakılması ve 90 dakika boyunca skor, sonuç ne olursa olsun takıma destek olunması gerekiyor. Geçtiğimiz sezona göre imkanlar geniş takım kendini bulmaya başladı ve ek projeler ile Kahramanmaraşspor rahat bir nefes almaya çalışıyor. Bu ortamda takıma destek artarak devam etmeli varsa tepki veya isyan tamamı maç sonrasına bırakılmalı. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama herkes Kahramanmaraşspor’un menfaatlerini düşünmek zorunda. Burada birincil amaç sadece ve sadece Kahramanmaraşspor’un bu sezon ligde kalması olmalı. Bunu sağlamak içinde kısır tartışmaları bir yana bırakıp takımı motivasyon olarak kazanmalıyız. Şartlar geçtiğimiz sezona göre kat kat daha iyi. Oyuncuların ödemeleri yapılıyor. Kazan kaynıyor ve devre arası için şimdiden ciddi planlar yapılıyor. Takımın çıkışa geçmesi bütün sorunları bitirecektir ama bunun içinde herkesin itidalli olması ve takıma destek olması şart! Geçtiğimiz sezon bütün ülkeye örnek gösterilen Kahramanmaraşspor taraftarları yine kendine yakışanı yapmalı ve geçtiğimiz sezon yaşadığımız rezillikler sonrası sabırla Kahramanmaraşlı başkan Fatih Mehmet Ceyhan’a sahip çıkmalıdır.